Home

Obrażenia w sztukach walki i sposoby leczenia

Super User

woman 6916306 640Sporty walki cieszą się obecnie niezwykłą renomą. Każdy couch z długim doświadczeniem, śmiało może stwierdzić, że tego typu pasje wiążą się z licznymi pozytywami, lecz również z zagrożeniami. Toteż dobrze mieć orientację w obszarze potencjalnych kontuzji i metod leczenia.

Kontuzje u osób ćwiczących sztuki walki

W przypadku boksu najczęstszym niebezpieczeństwem są obrażenia głowy. Bokserzy często doświadczają wstrząsu mózgu i uszkodzeń szczęki. Po ich doznaniu wymagana jest regularna fizjoterapia stomatologiczna, umożliwiająca zachowanie zdrowia jamy ustnej. W karate bądź taekwondo często zdarzają się z kolei zwichnięcia oraz złamania. We właściwy sposób rozplanowana fizjoterapia sportowa jest w stanie wspomóc w szybkim powrocie do aktywności. Eksperci w tym obszarze sięgają po różne techniki, aby zagwarantować pacjentowi kontynuację ćwiczeń.

Odzyskiwanie sprawności

Sposób wdrażania terapii rehabilitacyjnych po urazie jest równie istotny, jak samo leczenie. Krioterapia miejscowa znajduje się w grupie najbardziej efektywnych środków na zmniejszenie dolegliwości bólowych i opuchlizny po kontuzji. Metoda krioterapii pomaga w szybszym regenerowaniu się tkanek i redukuje prawdopodobieństwo ewentualnych komplikacji. Urofizjoterapia jest zaś bardzo przydatna dla zawodników po kontuzji miednicy i dolnego odcinka pleców. Fachowe zabiegi wspierają w regeneracji mięśniowej tych obszarów, co jest kluczowe dla odzyskania pełnej sprawności fizycznej.

Przykłady obrażeń i metod rehabilitacyjnych

physiotherapy 1198344 640Nie jeden pięściarz posmakował poważnego wstrząśnienia mózgu w czasie turnieju. Po diagnozie wdraża się proces rehabilitacyjny obejmujący krioterapię miejscową i fizjoterapię stomatologiczną, co pozwala na szybki powrót do zdrowia i treningów. Znane są też przypadki zawodników kung-fu, jacy doznają dość złożonych urazów kończyn dolnych. Właściwa fizjoterapia, taping i zestaw ćwiczeń, umożliwiają im powrót do zdrowia i powrót na matę.
Walka na ringu to piękny sport, ale obarczony ryzykiem doznania różnego typu urazów. Często nie można ich wykluczyć, ale szybka diagnoza i skuteczna fizjoterapia w wielu przypadkach umożliwiają powrót do całkowitej formy.