Home

Sport i dzieci - o czym pamiętać?

Super User

dzieci03

Zewsząd zalewa nas fala utyskiwań na zaniedbanie kultury sportowej wśród ludzi z młodego pokolenia. Słuchamy ciągle, że dzieci nie uprawiają ruchu tudzież że powstanie z nich społeczeństwo zdziadziałych komputerowców. Czy tego typu głosy mają rację bytu?

Kultura sportowa od wieków stanowiła 1 z rudymentów wychowania młodzieży. Już antyczni Grecy oraz Rzymianie przykładali baczną uwagę na zapoczątkowywanie w młodych ludziach nie jedynie zdolności rozumowych, ale i motorycznych. By nie poszukiwać tak hen, można zerknąć na pokolenie naszych seniorów, którzy przyszli na świat w okresie międzywojennym, którzy nierzadko do zaawansowanej starości uskuteczniają codzienną dawkę ćwiczeń. Jednakowoż współcześnie w polskich placówkach edukacyjnych coraz więcej jest uczniów, którzy dostarczają udokumentowane lub nieprawdziwe zwolnienia z aktywności w czasie zajęć wuefu. Skąd to wynika? Toż jeszcze osoby na etapie wczesnoszkolnym najczęściej chętnie uczestniczą we wszelkich zajęciach ruchowych, częstokroć startują także w rozmaitych rywalizacjach sportowych, np. w toku gminnych uroczystości Dnia Dziecka. W którym momencie to się zmienia?

Specjaliści ostrzegają, że spadek zaciekawienia ćwiczeniami ruchowymi wydarza się najczęściej w chwili wkroczenia w okres adolescencji, kiedy przeważające rangę w postrzeganiu otoczenia osiąga mniemanie kolegów, a to notorycznie jest bez pardonu. Jeżeli młoda dama ma niepożądaną fałdkę na brzuchu ewentualnie niezbyt foremne nogi, nader rychło zrezygnuje z wizualizowania się w ubraniu gimnastycznym. Jeśli młokos nie umie wziąć w panowanie swego błyskawicznie zmieniającego się cielska i w ten sposób średnio mu wychodzi gra w kosza, rówieśnicy nie zostawią na nim suchej nitki. W tego typu sytuacjach nie jedynie szkolne zajęcia sprawnościowe stają się dokuczliwe. Duża część młodzieży traci chęć do działalności ruchowej w ogóle.

dzieci19Ewenementem są tu młodzi obywatele, którzy przed poziomem adolescencji wciągnęli się w trenowanie jakiegoś sportu. Stąd doniosłe staje się proponowanie pociechom rozmaitych ćwiczeń ruchowych, tak żeby potrafiły odnaleźć dyscyplinę, która im pasuje, a później... ośmielanie ich w rozgrywce o następne nagrody. Na skutek tego ukształtowane fizycznie małolaty wyjdą na dorosłych o sporej kulturze gimnastycznej, a w dalszej przyszłości prawdopodobnie natchną własne pociechy uczuciem do ruchu.