Home

Uprawianie sportu w mieszkaniu: joga

Super User

trening 08Obecnie joga budzi skojarzenia raczej z ćwiczeniami fizycznymi, które pozwalają wyciszyć umysł oraz poprawić elastyczność mięśni, niż z hinduską filozofią. Jej częste stosowanie ma wiele plusów: ma wpływ na poprawę funkcji organizmu, pomaga zredukować stres, a przy wybraniu właściwych figur, sprzyja nabywaniu tkanki mięśniowej. Znaczny wybór układów sprawia, że jogę mogą uprawiać również te osoby, które dawno nie stosowały ćwiczeń.

Wiele osób mających związek z jogizmem twierdzi, że wstępne próby powinny odbyć się pod okiem wyszkolonego jogina, który dokładnie wytłumaczy następstwo figur oraz wskaże czynności do zmiany. Dzięki temu kolejne ćwiczenia w mieszkaniu będą znacznie efektywniejsze, a ich przeprowadzanie mniej niebezpieczne. Jednak nie zawsze jest możliwość udziału w lekcjach w studiu jogizmu. Wówczas pożyteczne będą publikacje tematyczne lub filmiki, które krok po kroku wytłumaczą wszystkie czynności. Na portalach internetowych można znaleźć również grupy gromadzące sympatyków tej sztuki, gdzie warto szukać pomocy.

Co jest potrzebne, by uprawiać gimnastykę samemu?

Praktykowanie jogizmu poza atelier jest możliwe, zwłaszcza że nie potrzeba ku temu żadnych szczególnych narzędzi. Należy jednakże zabezpieczyć taką ilość miejsca, by umożliwić sobie komfortową zmianę pozycji. Istotną rzeczą jest również ubranie, który zagwarantuje płynność działania. Dla licznej grupy osób jest to przylegający do skóry top i spodnie, bo się nie zwijają oraz nie przeszkadzają w trakcie praktyk. Mimo iż nie jest to bardzo potrzebne, warto zakupić też matę. Korzystanie z niej zwielokrotnia stabilność i zwiększa wygodę, a w razie przewrócenia się, chroni przed kontuzjami.

trening 06Początkowo, warto wypróbować którąś z podstawowych asan, prostych pod względem technicznym. Przejście od razu do rozbudowanych ruchów, które wymagają większej znajomości ciała oraz elastyczności, może skończyć się uciążliwym zranieniem. Przez to uprawianie jogizmu w domu, zawsze musi odbywać się w zgodzie z prywatnymi ograniczeniami.