Home

Najbardziej kosztowne dziedziny sportowe – top 3

Super User

paragliding 1245837 1920Mówi się, że sport może trenować każdy, jednakże nie każde sporty są dla każdego. Poniżej parę przykładów najbardziej kosztownych dziedzin na świecie. Czemu tak jest? Przeszkodą jest nie jedynie kiepska forma, brak dobrego zdrowia, czy infrastruktury do trenowania ulubionej dyscypliny - ale także pieniądze. Jest kilka rodzajów sportów, na które ma sposobność sobie sfinansować elitarna garstka.

U szczytu od zawsze uplasowały się te kojarzone z szeroko rozumianą sztuką jazdy konnej. W tej dyscyplinie najbardziej drenującym pieniężnie elementem jest kupno oraz eksploatacja rumaka (kwoty oscylują na pułapie kilkunastu do kilkuset tysięcy PLN za najlepsze okazy ze sportowym rodowodem). Wydatek z tytułu stajni, paszy, utrzymania wybiegu oraz leczenia po urazie też nie bywa mały. Ponadto dochodzi wydatek z tytułu treningu i sprzętu dżokeja. W razie zaś mowy o furmance trzeba dodać nakłady zakupu powozów.

W zakresie dyscyplin motoryzacyjnych z kolei na czele uplasował się Vintage Auto Racing, w którym lwia pula nakładów przeznaczana jest na zakup i utrzymanie zabytkowego auta. Przykładowe pułapy cenowe oscylują w granicach od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich za pojazd. Przykład – Shelby Cobra 427 S/C z 1965 roku to koszt rzędu około 113 000 dolarów jednorazowo, a mowa tu wyłącznie o kupnie auta, nie o kosztach samego użytkowania czy przewożenia.

Tak samo sytuacja ma się gdy wymienia się dziedziny sportowe wykonywane w powietrzu. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, mająca początki jeszcze z okresu po roku 1918 i wyrosła w słynnych „latających cyrkach” może niepokoić potencjalnych chętnych niemałymi wydatkami, jeśli chce się brać udział w zawodach z szansą na zdobycie laurów. camping 4610085 1920Wynika to głównie z kosztem zakupu samych maszyn (np. jednostka 1941 Boeing/Stearman A75 N1 to koszt ponad 250 000 dolarów), ale także z wymagającym procesem szkolenia pilotów ukierunkowanym na poprawę szybkości i braku podatności na przeciążenia.

Podane rodzaje są jedynie wycinkiem z większej całości, ukazują mimo wszystko niewielki wycinek ewentualnych nakładów związanych z ćwiczeniem wybranych dyscyplin sportowych, co jednak nie przeszkadza im wyszukiwać wciąż świeżych pasjonatów dyscyplin.dyscyplin.