Home

Jedziesz na narty? Zanocuj w domku góralskim!

Super User

youth football gc2e3f0539 640Budynki skonstruowane z bali posiadają specyficzny, rustykalny klimat. Z tego powodu często wykorzystuje się tą metodę budowania w miejscach, które mają pozostać w pamięci odwiedzających. Są to dla przykładu domy weselne i obiekty wczasowe w górach. Jasne, że nie każdy lubią wesela w rustykalnym klimacie, jednakże, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali położonej gdzieś pośród zieleni, będą miały swoją niepowtarzalną atmosferę. A rano będziemy mogli… wypocząć po intensywnej nocy w spokojnym otoczeniu ;) Podobnie ma się sprawa z ośrodkami wypoczynkowymi. Tutaj raczej mniej ludzi ma obiekcje w kwestii stylu – cóż jest bowiem bardziej właściwego niż po całym dniu jeżdżenia na nartach bądź desce wrócić do przytulnego ośrodka w typowym góralskim stylu?

Oczywiście domy z bali, to nie jedynie przyjazna atmosfera – posiadają one szereg właściwości, które sprawiają, że posiadanie takiego domu ma wiele zalet. Kluczowa kwestia to ogrzanie takiego budynku. Budynki z bali bardzo łatwo się ogrzewają i nawet po dłuższej nieobecności szybko mamy możliwość cieszyć się rozkosznym ciepłem. Oprócz tego drewno ogólnie, a bale w szczególności neutralizują szkodliwe jony dodatnie generowane przez urządzenia elektryczne. Ponadto domy z bali buduje się znacznie szybciej niż klasycznymi technikami.

Jednakże wszyscy wiemy nic nie jest perfekcyjne. Podstawową wadą domów z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? Jest to uzależnione od wielkości, ale w uproszczeniu możemy założyć, że więcej niż murowany o tej samej powierzchni. Wracając zaś do wspominanej sprawy ogrzewania – mimo tego, że domy z bali szybko się ogrzewają, to niestety drewno nie jest najbardziej optymalnym materiałem termoizolacyjnym i z tego powodu potrzebne jest zastosowanie bali dużej średnicy, co niekorzystnie wpływa na koszt domu z drewna tej konstrukcji.

Jeśli chcemy cieszyć się własnym domem z bali, jednak ograniczają nas kwestie finansowe to i tak mamy pewne możliwości. Na przykład domy z drewna do 35m2 są dość niedrogie, a w ofertach możemy przebierać ponieważ polskie prawo zezwala na budowanie domów o tak małej powierzchni bez obowiązku spełniania wielu formalności. Wobec tego istnieje wiele ciekawych projektów tego typu.

Innym rozpowszechnionym typem budynków są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspomniano już wyżej, zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że szybko się nagrzewa, wobec czego używanie takiego domu także gdy jest zimno nie nastręcza problemów.

winter gfe70a86f2 640Reasumując, bale to interesujący budulec, który można zastosować w różnych okolicznościach. Nada się tak samo przy budowie ośrodka wczasowego w Tatrach, jak również dla miłośników położonych nad malowniczym stawem, domów z drewna z tarasem.