Home

Jakie aktywności możesz uprawiać z psem?

Super User

white turf gb5496c3f8 640Każdy właściciel czworonoga wie, że nie jest to tylko frajda ale także powinności. Można to odczuć zwłaszcza kiedy trzeba wstawać wcześnie w chłodny lub dżdżysty ranek i iść z naszym podopiecznym na spacer.

W takich chwilach przeważnie nie zauważamy zalet tego, że coś przymusza nas do aktywności fizycznej – a powinniśmy! Homo sapiens jako jednostka potrzebuje pewnej ilości ruchu żeby pozostać zdrowym – odnosi się to zarówno do kondycji fizycznej jak i psychicznej. Zwyczajny spacer z psem 3 razy dziennie pozwala na spełnienie choć odrobiny tych wymagań. A to jedynie podstawowy rodzaj aktywności. Nasz czworonóg może być towarzyszem podczas biegania czy jazdy na rowerze. Będzie to dobre zarówno dla nas jak i dla zwierzęcia – ogólnie psy wymagają wysiłku nawet bardziej niż ludzie.

Uprawianie biegania w towarzystwie psa ma też pewną nie widoczną od razu zaletę – jest ,,protezą” silnej woli. Ile to razy przyrzekaliśmy sobie, że weźmiemy się za sport. A ile razy udało nam się wytrwać przy takim postanowieniu i regularnie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Wiadomo każdy czasem ma lenia, ale nie jest to wytłumaczenie dla futrzastego stworzenia podskakującego radośnie koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być żeby go rozczarować? Więc pomimo braku zapału założymy obuwie na nogi i ruszymy się z domu. A po powrocie będziemy czuć zadowolenie, że znowu przezwyciężyliśmy słabość i daliśmy radość naszego czworonogiego przyjaciela.

Naturalnie trzeba mieć na uwadze, że o ile wszystkie mają wielkie serce, to jednak pies psu nierówny. Rasy wyhodowane do biegów jak Malamut lub Samojed będą biec dalej, daleko po tym gdy kondycja ich pana przepadnie w oddali. Ba, dadzą radę poholować nas na rowerze kiedy opadniemy z sił. Natomiast z Yorkiem lub niskopiennym kundelkiem trzeba obchodzić się z większą uwagą. Zawsze jednak nasz czworonóg na pewno będzie szczęśliwy z faktu, że miał możliwość porządnie się wybiegać.

horse gd80000790 640Reasumując, uprawianie sportu – biegania, kolarstwa czy nawet zwyczajne długie spacery razem z naszym ulubieńcem to recepta na dobrą kondycję i świetny nastrój tak samo dla nas i dla zwierzęcia.