Home

Jak jeść zdrowo?

Super User

zdrowe danieŻyjemy w czasach, kiedy zdrowe odżywianie powinno być dla nas absolutną oczywistością. Przede wszystkim dlatego, że nie ma nic cenniejszego ponad zdrowie, a mnóstwo chorób ma swoje źródło właśnie w niezdrowym odżywianiu. Po drugie dlatego, że żyjemy w czasach, kiedy w kwestiach kulinarnych ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Pomyślcie tylko. To już nie czasy, kiedy wszelkie bardziej fancy produkty, były zupełnie niedostępne, albo trzeba je było sprowadzać zza granicy. Teraz nawet jakieś bardziej niestandardowe sosy czy przyprawy kupisz bez problemu w markecie. A jeśli już totalnie nie da się ich znaleźć stacjonarnie, od czego są sklepy internetowe?

kuchnia japońskaKolejna sprawa to ogromna ilość restauracji, w których można zjeść coś dobrego, albo z których można zamówić sobie coś do domu. W 21 wieku nic Cię nie ogranicza. Masz ochotę na sushi? Żaden problem, wybór knajpek okaże się aż zbyt duży, tanie sushi dostępne jest niemal co krok. Po kilku zamówieniach jednak zorientujesz się, gdzie podają najlepsze. Może interesuje Cię jedzonko tajskie? Kilka kliknięć myszką i zamawiasz pad thaia. A może jednak coś wege? Znów – do wyboru, do koloru, portale typu „Pysze” pękają w szwach od ofert. Tylko błagam, nie wybieraj tłustego hamburgera z McDonalda...

Jakie są te najzdrowsze kuchnie świata? Mnie na myśl przychodzą przede wszystkim dwie – japońska i śródziemnomorska. Dziś zatem kilka informacji na ich temat.

Kuchnia japońska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Głównie za sprawą sushi, do którego Polacy przekonywali się, mam wrażenie, dość długo, ale teraz wszyscy je kochają. Knajpek oferujących to danie jest mnóstwo. Jedne świadczą usługi stacjonarnie, inne w dowozie. Znajdują się one zarówno w dużych miastach jak Wrocław czy Warszawa, jak i w mniejszych miejscowościach. Kuchnia japońska to jednak nie tylko sushi. To również takie mniej znane dania jak: nimono, yakimono czy dango. Podstawą kuchni są ryby, owoce morza i wodorosty. Pychotka.

zdrowa pizza

Kuchnia śródziemnomorska natomiast to oczywiście pojęcie szersze, obejmujące tradycje kulinarne krajów takich jak Włochy czy Grecja. Wiele składników jest jednak wspólnych, a należą do nich między innymi: ryby, warzywa, owoce, a także oliwa. Do wszystkiego oczywiście odrobina winka :) Czego tu nie kochać?

Restauracji podających sushi, inne dania kuchni japońskiej, czy potrawy greckie w Polsce nie brakuje. Warto więc z tego korzystać. I nawet jeśli nie mamy dużo czasu na pichcenie zdrowych potraw, zamówmy. Może to trochę większy koszt, ale na zdrowiu nie można oszczędzać.