Home

Dobra dieta dla sportowców

Super User

zdrowe 10Sport to zdrowie – to oczywiste dla większości ludzi. Ale tak samo ważne dla zdrowia jest spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, aby dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jakie potrawy można przygotowywać, żeby żyć zdrowo – zwłaszcza gdy uprawia się sport?

Przede wszystkim warto udać się na konsultacje do dietetyka, który zleci różnego rodzaju badania. Część może przeprowadzić sam, jeśli ma w gabinecie na przykład aparat do mierzenia cholesterolu albo ciśnieniomierz. W ogóle taki ciśnieniomierz nadgarstkowy warto mieć także w domu, by móc samodzielnie kontrolować swoje ciśnienie i w zależności od indywidualnych tendencji dobierać właściwe posiłki. Dietetyk pomoże ustalić jadłospis, przekaże też zestaw wskazówek, które będą przydatne później – do samodzielnego gotowania i wybierania potrwa poza domem, np. w restauracji.

Do bilansowania posiłków może okazać się przydatna waga łazienkowa elektroniczna. Niektóre mają dodatkowe funkcje, które ułatwią dobór poszczególnych składników posiłków. Należy też koniecznie pamiętać o różnych schorzeniach, które wymagają dbałości o dietę. Ważne są nie tylko mikroelementy i witaminy, ale np. indeks glikemiczny. I jeśli ma cierpi się na tego typu chorobę, nie wolno zapomnieć o wyposażeniu domowej apteczki w igły do insuliny. Nie tylko apteczki – igły insulinowe należy mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza przy posiłkach poza domem. Co ważne, takie schorzenia wymagające specjalne diety wcale nie oznaczają, że trzeba rezygnować ze sportu. Wręcz przeciwnie – ruch jest wskazany zawsze. Oczywiście, są sytuacje, w których trzeba mieć na kończynie bandaż kompresyjny albo wybierać konkretne zestawy ćwiczeń czy ograniczyć się do spacerów, ale ruch zawsze jest dla nas zdrowy.

woda 07Trzeba też pamiętać o nawodnieniu. Gdy uprawia się sporty, bardzo przydatny może być kubek niekapek ze słomką, z którego można wygodnie pić nawet w ruchu. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, niezależnie od innych wskazówek dietetyka – o tym zdecydowanie nie można zapominać.