Home

Jak zadbać o zdrowie dziecka po śmierci bliskiego

Super User

dziefzko rodzicKwestia śmierci czy przemijania to ciągle dla wielu temat ciężki. Niestety musimy wiedzieć, że kiedyś niełatwe pytanie będzie zadane przez malucha. Sprawdź w jaki sposób najlepiej mówić z dzieckiem o śmierci, żeby nie przenosić na niego własnego cierpienia i czy dziecko może być obecne na pogrzebie.

Jakich rzeczy lepiej nie mówić w rozmowie o przemijaniu?

Z pewnością powinno się wyznać dziecku całą prawdę. Nie wolno porównywać śmierci do spania, wycieczki czy podróży. Może to powodować później niepotrzebny lęk u malucha za każdym razem, gdy rodzice będą zasypiać czy gdzieś pojadą. Tak samo najlepiej wystrzegać się objaśnienia, że bliska osoba odeszła, bo była chora. Dzieci mogą bać się w przyszłości, że każde infekcje mogą doprowadzić do śmierci. Lepiej jest z opanowaniem powiedzieć maluchowi, że tylko bardzo groźne choroby mogą się tak skończyć.

Czy dziecko może być obecne na ceremonii pogrzebowej?

nagrobekBardzo często rodzi się pytanie czy dziecko powinno być obecne na pogrzebie kogoś bliskiego? Jest to indywidualna sprawa, gdyż jest to uzależnione m.in. od dojrzałości i wieku dziecka. Kiedy podejmiemy decyzję, aby przyprowadzić malucha na pogrzeb, wówczas można też przygotować się na różne pytania. Przykładowo, czym jest kremacja oraz zakład pogrzebowy albo stypa. Najlepiej też wyjaśnić malcowi czego się spodziewać na pogrzebie albo zadecydować czy chcemy, żeby dziecko podchodziło do trumny.

Nie przelewaj strachu na dziecko

Zawsze musimy dać maluchowi poczucie bezpieczeństwa bez znaczenia, czy rozmawiamy o rzeczach ciężkich czy prostych. Starajmy się nie przekazywać własnego cierpienia. Dywagujmy z nim o wszystkim w opanowany sposób i róbmy to etapowo. Objaśnijmy co oznacza, że człowiek , że już go nie będziemy widzieć, serce przestało bić. Nie obawiajmy się też odpowiedzieć „nie wiem”. Jest to bardzo dobra moment na prawdziwą dyskusję o uczuciach rodziców i dziecka, więc na pewno nie powinno się takich rozmów unikać, lecz też nie radzi się ich wymuszać.