Home

W jaki sposób wytypować dobrego pediatrę dla swojego malucha?

Super User

climbing gf847cb978 640Przykładowym z pytań, na jakie powinni sobie odpowiadać świeżo upieczeni rodzice jest pytanie o lekarza pediatrę. Z pewnością zastanawiają się: jak wybrać dobrego lekarza dla swojego malucha? W temacie tym dobrze będzie rozeznawać się już wcześniej, a więc wówczas, kiedy potomka nie będzie jeszcze po drugiej stronie brzuszka. Wybór medyka POZ jest nad wyraz znaczący, bo opieka lekarska nad nowonardzonym dzieckiem i maluchem w pierwszym roku życia powinna pozostawać na imponującym poziomie.

W pierwszym roku życia malucha najczęściej rodzice będą mieć sporo rozterek z tematyki kondycji zdrowotnej i odnoszących się do standardowej pielęgnacji maluszka. W takim czasie odbywa się też większość szczepień obowiązkowych. Wykwalifikowany lekarz wie, co doradzać i najważniejsze jest to, że do każdego dziecka ukierunkowany jest na indywidualnych zasadach. Rodzice skierują tak naprawdę uwagę na wiele spraw: od tego, jakie są uprawnienia konkretnego specjalisty, aż po to, czy zachowuje on sterylność zakładając rękawiczki medyczne a także fartuch medyczny, dodatkowo kierując akcent na to, jakie rekomendacje posiada cała poradnia.

Lekarz ze specjalizacją z pediatrii musi nie tylko rozpoznawać główne choroby, ale też mieć pojęcie, w jakim przypadku kierować dziecko do innego specjalisty, jeśli pojawi się taka konieczność. Przekazując właściwe skierowanie pomaga opiekunom też w doborze konkretnej placówki specjalistycznej.

Podczas wyboru specjalisty z pediatrii można sugerować się równocześnie opiniami w Internecie, ale też od innych rodziców czy sąsiadów. Jeśli zamierza się wybierać pediatrę w takiej placówce, do której osobiście się uczęszcza, to świetnym rozwiązaniem będzie posłuchanie opinii własnego lekarza prowadzącego.

lab g44e7fe3b6 640Jeśli w gabinecie pediatrycznym można znaleźć potrzebne sprzęty typu stetoskop pediatryczny albo ciśnieniomierz zegarowy, a w dodatku jest to gabinet nowocześnie wyposażony, to następne walory budzące zaufanie. Podczas wyboru lekarza dobrze będzie uzyskać odpowiedzi na kilka pytań. Najistotniejsze z nich odwołują się do: czasu funkcjonowania gabinetu, szansy na skorzystanie z pomocy medycznej tego samego dnia, w którym dziecko rozchoruje się, możliwości skontaktowania się prywatnie z specjalistą poza obowiązującymi godzinami przyjmowania w nagłych sytuacjach. Naturalnie, podczas zapoznawczej konsultacji opłaca się równocześnie zwrócić wzgląd na to, czy lekarz ma świadomość, jaki polecić inhalator tłokowy lub inne akcesoria, plus na to, jakie jest nastawienie specjalisty do najmłodszych. Pediatra musi pozostawać osobą miłą, otwartą i budzącą zaufanie.